Leto nam je, u svojim poslednjim ovogodišnjim danima, krajnje neočekivano nakon onolikih tropskih temperatura, donelo dašak jeseni mimo reda i rasporeda. Shodno tome, vremenska prognoza nam je omogućila da se priviknemo na njen predstojeći, kalendarski, dolazak i pozdravimo ju kako dolikuje – ušuškani i posvećeni filmskoj i TV magiji koju nam omogućava kućni bioskop zahvaljujući brojnim streaming platformama.
Kako biste izbegli začarani krug besciljnog tumaranja, u koji svi često skliznemo, pred vama se nalaze kako filmovi tako i (mini) serije koje možete pronaći u ponudi Disney+ platforme. Jer kakva bi to relaksacija bila, ako vam se zbog beskrajne pretrage ohladi čaj ili kafa?
1. Only Murders in the Building (2021-)
Jesen je, fanovi Agate Kristi to najbolje znaju, idealno godišnje doba za razrešenje misterije nečijeg ubistva. A prva serija na našoj listi je oda žanru detektivskih romana koliko i true crime žanru podkasta, čija popularnost ne jenjava.
Od same pilot epizode scena je savršeno postavljena. Troje protagonista žive u luksuznoj njujorškoj zgradi Arkonija. Čarls je zaboravljena zvezda TV serije iz devedestih, Oliver je propali pozorišni reditelj koji neumorno traga za svojim velikim hitom, a Mejbl se upravo uselila u prazan stan svoje tetke. Dele ih spratovi koliko i razlike u njihovim karakterima. Ipak, sve troje su fascinirani najpopularnijim podkastom o zločinu u Oklahomi koji će ubrzo ostati u senci ubistva koje će se dogoditi u njihovoj zgradi. Podstaknuti jedinstvenom prilikom koja im se ukazala, nesvakidašnji trio će na sebe preuzeti rešavanje zločina. Neminovno, ovaj detektivski poduhvat dovešće ih i do otkrivanja sopstvenih tajni.
Generacijski jaz između dva karakterno suprotna bumera i jedne tajnovite milenijalke ovu seriju čini pristupačnom i duhovitom za obe generacije. Srž njene komedije nalazi se u prepoznavanju i razumevanju njihovih razlika kako u humoru tako i načinu razmišljanja. Dodatni bonus je sjajna raspodela sporednih uloga, scenografija i kostimografija. Samim tim, uživanje u ovoj (duhovitoj) misteriji vam je zagarantovano.
I dok na Disney+ platformi uveliko traje četvrta sezona, za vas koji ipak preferirate kablovsku televiziju, imamo informaciju da od 26. septembra na Star kanalu počinje emitovanje treće sezone. Upravo u njoj se uigranoj ekipi, u sporednim ulogama, pridružuju Pol Rad i Meril Strip. No, istini za volju – kada je Meril bila sporedni lik? Kao i uvek do sada, i kroz ulogu neostvarene glumice Lorete, Meril je pronašla način da svom liku dodeli dozu neodoljive harizme, humora i iskrenosti koja će, shodno žanru serije, od Lorete načiniti intrigantan i misteriozan lik.
2. Working Girl (1988)
Za ovaj film Majka Nikolsa mogli bismo reći da je još jedna generična romantična komedija, ali to je daleko od istine. Njegova protagonistkinja predstavlja prikaz poslovne žene u korporacijskoj džungli osamdesetih godina prošlog veka i, kao retko koja komedija tog trenutka, ukazuje na stereotipe i predrasude koje su, kako tada, tako i danas, otežavale put svakoj ambicioznijoj ženi. Ujedno, poseduje onaj neprevaziđeni šarm rom-com filmova iz osamdesetih, pa je idealan izbor za ušuškane večeri pred ekranom.
Tes je tridesetogodišnja sekretarica kojoj diploma poslovne škole i želja za daljim usavršavanjem nikako ne donose bolje poslovne prilike unutar akcionarske firme za koju radi. Suočena sa neprekidnom mizoginijom i predrasudama, iskoristiće priliku za suočavanje sa šefom što će ju dovesti do još jednog otkaza. Kada dobije posao asistentkinje u novom preduzeću nadređena će joj po prvi put biti žena.
Fascinirana asertivnošću, elegancijom i ugledom svoje šefice Ketrin Parker, Tes će se usuditi da joj predstavi neke svoje poslovne ideje. Međutim, situacija će se zakomplikovati kada se Ketrin nađe u bolnici zbog povrede i poveri joj svoje obaveze. Kada shvati da joj je šefica ukrala ideju, Tes će ugledati priliku za osvetu, ali i za napredak u korporacijskom svetu.
3. Dead Poets Society (1989)
Ima li jeseni bez kolektivne fascinacije tzv. dark academia estetikom u svetu umetnosti? Bilo da je pronalazimo u pisanoj ili vizuelnoj formi ona je, vremenom, postala sastavni deo atmosfere koja nas asocira na melanholične kišne dane i požutelo jesenje lišće. Kada biste tražili suštu suprotnost upečatljivoj prvoj rečenici romana ”Dnevnik o Čarnojeviću”, Miloša Crnjanskog, prikazanu na filmskoj traci, naišli biste upravo na ovaj kultni klasik Pitera Vira koji nam prikazuje jesen i život sa smislom.
U elitnoj akademiji Velton otpočela je još jedna akademska godina. Grupu studenata iznenadiće nesvakidašnje metode novog profesora engleskog jezika, Džona Kitinga, nekadašnjeg studenta internata. Njegova odstupanja od uobičajene strogoće i discipline koje se pridržavaju kako njihovi roditelji tako i sama akademija, omogućiće đacima da na predavanjima uče o životu koliko i o književnosti. Podstaći će ih da cene slobodu koju im mogu pružiti samo kritičko razmišljanje, izražavanje stavova i kreativno stvaranje.
Kada tragedija prekine (bezbrižne) školske dane, ona će, koliko i lik Džona Kitinga, đacima i samoj publici biti svojevrsna opomena i podstrek da nastave da teže ka smislenom životu u kom će u potpunosti iskoristiti svaki novi dan.
4. Fleishman is in Trouble (2022)
Roman Tafi Brodeser-Akner adaptiran je u mini-seriju od osam epizoda. Ukoliko posmatramo samo površinu radnje, zaključićemo da je ovo (samo) priča o životu Tobija Flajšmana nakon razvoda. Ova životna prekretnica omogućava mu da ponovo stupi u kontakt sa prijateljima iz studentskih dana, Adamom i Libi, sa kojima je obustavio svaki vid komunikacije nedugo posle sklapanja braka. Evocirajući uspomene iz mladosti, grupa četrdesetogodišnjaka doći će do zaključka da im životi odstupaju od nekadašnjih snova i zamisli. Prateći razvoj Tobijeve egzistencijalne krize, podstaknute krahom braka, i oni će u pitanje dovesti sopstvene (srednje) godine i propuštene prilike.
Ono što nam na samom početku postaje jasno jeste da je Tobi u izvesnoj meri samo formalno centralna figura naracije. Libi je, zahvaljujući profesiji pisca, poverena bitna uloga naratora priče o prošlosti i sadašnjosti Tobija Flajšmana. Ovim potezom ona postaje (neutralni) posmatrač koji će vremenom lišiti sebe svake vrste pristrasnosti u priči koju prenosi. Taj proces navešće je da analizira i svoj brak, ali i drugu stranu Tobijevog, onu koju zna samo njegova doskorašnja supruga Rejčel.
Međutim, Rejčel nam – svojim naprasnim nestankom – u startu uskraćuje mogućnost da čujemo i njenu verziju priče. Shodno tome, ostavljeni smo na milost i nemilost Tobijevoj (egocentričnoj) perspektivi koja nam predstavlja kako događaje iz njihovog zajedničkog života tako i Rejčelin karakter. Kada jednog jutra naiđe na Rejčel u parku, Libi će dobiti priliku da zaista upozna, sada već ozloglašenu, ženu, suprugu i majku koja će ju u toku jednog razgovora podstaći da dovede u pitanje većinu Tobijevih tvrdnji i zaključaka.
Knjigu možete pronaći u izdanju Lagune.
5. What’s Love Got to Do With It (1993)
Kraljica rokenrola preminula je prošlog proleća u 83. godini života. Ovaj film zaslužan je za moje upoznavanje sa njenim likom i delom u ranim tinejdžerskim danima. Ako sam i čula ime Tine Tarner i poneku pesmu, pojedinosti iz njenog života bile su mi strane sve dok, listajući kanale, nisam naišla na ovo ostvarenje koje je zasnovano na njenoj autobiografiji.
Kao i mnoge žene širom sveta, Tina je bila žrtva partnerskog nasilja. Slava koju je, u saradnji sa Ajkom stekla, postala je beznačajna u odnosu na njenu neizvesnu, nasilju podvrgnutu, svakodnevicu. Uprkos svemu, ljubav prema muzici ostaće jedina kostanta u njenom životu, te postati jedini oslonac i utočište od bure koja će prethoditi raspadu braka i karijere koju je izgradila u senci suprugovog imena i njegove nasilne naravi. Gradeći nove temelje, Tina će izgraditi novi, spokojan, život u kom će steći večnu slavu i naklonost publike kakvoj se nije mogla ni nadati.
6. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)
Ne znam kad pre, ali od premijere ovog filma prošlo je dvadeset i jedna godina. Diznijeva franšiza o Piratima sa Kariba obeležila je odrastanje milenijalaca koliko i njihove izvorne (animirane) adaptacije brojnih bajki. Atmosfera ove gusarske sage savršena je za kraće jesenje dane iako je narativni kvalitet vremenom primetno opao i postao karikaturalni prikaz izvornih likova i ideje. Upravo zato, pominjem početak u kom se besprekorno prepliću avantura, komedija i romansa u pratnji nezaboravnih muzičkih kompozicija Klausa Badelta i Hansa Zimera.
Priča nam je svima dobro znana. Guverner Svon će spasiti život jedanaestogodišnjem Vilu Tarneru, vršnjaku njegove kćeri Elizabet. Godinama kasnije Vil će postati kovač, a Elizabet će biti na pragu veridbe sa očevim prijateljem, uglednim admiralom Noringtonom. Spletom nepredviđenih okolnosti, ozloglašeni kapetan Džek Sperou spasiće Elizabetin život, ali će ju iste večeri kidnapovati gusari njegovog neprijatelja kapetana Barbose. Kako bi spasao život devojci u koju je zaljubljen od detinjstva, Vil će potražiti Džekovu pomoć koji će, u celoj toj pometnji, pronaći odgovor na svoj naizgled nerešiv problem i u isto vreme mu pod komandu vratiti oteti i neprežaljeni brod Crni biser.
7. The Dropout (2022)
Elizabet Holms, preduzetnica koja je osnovala ozloglašenu kompaniju Teranos, otpočela je prošle godine odsluženje zatvorske kazne od nepunih 12 godina. Osuđena je za finansijsku prevaru i proneveru novca svojih investitora. Kao što je to bio slučaj i u njenoj kompaniji, sav fokus ove mini-serije usmeren je upravo na Elizabet i njen profesionalni uspon i pad koji će ljude u njenom okruženju koštati ugleda, novca i, u najtežem slučaju, slobode.
Kada se ispostavi da joj ideje koje će plasirati u okviru univerziteta Stenford ne donose željene rezultate i poštovanje profesora i drugih studenata, Elizabet će napustiti studije nakon dve godine. Sigurna u profitabilnost svoje nove ideje – mašine koja na osnovu jedne kapi krvi uradi preko 200 laboratorijskih analiza – Elizabet će osnovati kompaniju Teranos čiji primarni cilj je patentiranje ovog, potencijalno revolucionarnog, izuma. Upravo taj potencijal promene američkog zdravstvenog sistema iz korena za nju će predstavljati prevashodno najbrži put do bogatstva i ugleda kakvim se, primera radi, može pohvaliti Stiv Džobs.
Stremeći svom cilju, Elizabet će ignorisati sve mane projekta, kao i saradnike koji će joj na probleme ukazivati. Njena pažnja biće usmerena na prikupljanje novca od strane renomiranih firmi i pojedinaca koji bi kako njoj tako i Teranosu omogućili integritet koji im sam izum nikad neće doneti. Naprotiv, nepregledna gomila laži dovešće do nagle i, zaslužene, propasti nekada najmlađe milijarderke na svetu.
8. The Bear (2022-)
Na samom kraju liste ostavljam preporuku za jednu od najpopularnijih serija novijeg datuma. Kao i svaki put kada pominjem neki film ili seriju u kojoj glumcima kadar otima hrana – savetujem vam da je ne gledajte na prazan stomak. Ukoliko vam na samom početku pažnju ne privuku kulinarske đakonije to će svakako učiniti eklektična skupina likova, na čelu sa glavnim kuvarom/vlasnikom male porodične sedvičarnice. Ova ekipa će vas lako navesti da zaboravite da je kod nas sendvič, odavno, iz prehrambene prešao u propagandnu industriju koja njime vređa inteligenciju i dostojanstvo svog konzumenta.
Kada nasledi posao svog pokojnog brata Majkla, mlada nada kulinarstva, Karmen Berzato zameniće stres u kuhinji restorana sa Mišelinovom zvezdicom za stresnu ulogu vlasnika i menadžera porodičnog biznisa u Čikagu koji je na rubu propasti. Mali tim zaposlenih koji je bio pod bratovljevom komandom navikao je na dijametralno suprotan, opušten, način rada, te će im Karmijeve metode i nova pravila delovati kao bespotrebna i nadasve pretenciozna promena. Njihova tvrdoglavost i opiranje promenama, ali i inovativne ideje nove pomoćne kuvarice narušiće Karmijevu ideju o uspostavljanju dobre radne dinamike i kolegijalnosti u kuhinji. Takva atmosfera, stresna i haotična, postaće okidač za brojne dramatične, ali i komične trenutke u seriji.
Za sam kraj, želim da vas podsetim da proverite podešavanja svog Disney+ profila, ukoliko neki od navedenih predloga ne vidite u ponudi. Meni je, iz nepoznatog razloga, sadržaj bio ograničen na uzrast do 12 godina što mi je maltene prepolovilo listu sadžaja i držalo me u ubeđenju da je ponuda na ovoj platformi lošija od one koju nudi Netflix ili Max.
Iskreno se nadam da ćete na ovoj listi pronaći nešto prikladno trenutnom raspoloženju i slobodnom vremenu. Proceduru dobro znate: hrana, piće i ćebence – sveto trojstvo ušuškavanja kojim otvaramo svaku sezonu bindžovanja. Jesen može da počne. Uživajte!