Suvoća, peckanje, crvenilo i neugodan osećaj zategnutosti kože koji se mnogima pojavljuju na licu i telu tokom hladnih dana, znakovi su da je zima u punom jeku. Iako ovo nisu neuobičajene pojave, mogu biti i te kako neugodne i frustrirajuće. Razlozi za njihovu pojavu su niske temperature i vetar koji isušuju kožu, a toplota u zatvorenim prostorima samo dodatno pogoršava stanje. Zbog toga suva i hrapava koža postaju svakodnevica u hladnim, zimskim mesecima.

Ali ne brinite, postoje načini da se ovi simptomi ublaže i da se koža održi hidriranom i glatkom. Upravo iz ovog razloga danas govorimo o uzrocima suve kože tokom zimskog perioda, ali i o tome kako da se sa njima suočite.
Šta dovodi do suve kože tokom zime?
Koža je naš najveći organ i jedna od njenih osnovnih uloga je da nas štiti od štetnih spoljašnjih uticaja. Glavnu ulogu u toj zaštiti ima kožna barijera, tanka spoljašnja površina epidermisa (spoljašnjeg sloja kože).
Kožna barijera se sastoji od keratinocita, ćelija koje proizvode keratin, protein koji čini kožu otpornom na oštećenja. Keratinociti su prekriveni lipidima, koji su smešteni u međućelijskim prostorima i formiraju barijeru koja štiti kožu od gubitka vode i ulaska štetnih stvari. Kada je kožna barijera oštećena, koža je sklonija suvoći i iritaciji.
Na niskim temperaturama proizvodnja lipida je znatno smanjena što može izazvati neravnotežu u prirodnoj regulaciji masti i vlage. Kada temperature padaju, pada i vlažnost vazduha, a sa njom opada i vlaga naše kože. Sve ovo može izazvati povećanje suvoće, iritaciju i crvenilo.

Vetar, kao i vazduh u zagrejanoj prostoriji, takođe, podstiču isušivanje kože, a rezultat su izraženije bore, perutanje, peckanje, crvenilo i neprijatna zategnutost kože.
Prirodna barijera naše kože radi odličan posao u zadržavanju vlage i sprečavanju iritacija tokom zime, ali ipak vetar kojem je izložena u ovom periodu može da ”skine” vodu sa kože, te je tako oslabi. Ona više nije u stanju da se adekvatno zaštiti od štetnih spoljašnjih uticaja, a može biti još i gore pri naglim temperaturnim promenama kada sa hladnoće uđemo u toplu prostoriju.
Složićemo se da tokom hladnih zimskih dana nema lepšeg osećaja od onog nakon opuštanja u vreloj kupki. Međutim, upotreba veoma tople vode jedan je od glavnih uzroka suve kože jer može sa nje da skine prirodna ulja i učini da se oseća suvom.
Sada kada znamo uzroke suve kože zimi, slede saveti kako da pružite svojoj koži dodatnu ljubav i negu tokom hladnijih meseci.

Pravilna hidratacija i nega koža
Nećemo ništa novo reći ako istaknemo da je svakodnevna hidratacija neophodan korak ka obnavljanju kožne barijere. Međutim, često previdimo kako da na ispravan način nanosimo kreme za hidrataciju kože. Kada hidrirate kožu, ključno je da odmah nakon tuširanja nanesete hidratantnu kremu. Funkcija ovih krema je da zarobe vlagu u koži, pa ukoliko je nanosite na kožu koja je stvarno suva, to neće biti od pomoći jer nema vlage koja bi se mogla zarobiti. Upravo zbog toga, nanošenje hidratantnih krema na vlažnu kožu je mnogo korisnije.
Ovo pravilo moglo bi se primeniti i na negu lica. Koliko god bila nežna, sredstva za čišćenje lica neizbežno isušuju kožu. Zbog toga, sledeći korak nakon umivanja treba da bude odmah, bilo da se radi o toniku, serumu ili kremi. Čak i par minuta pauze između ovih koraka može dovesti do isušivanja i zategnutosti kože.
Koristite nežna sredstva za čišćenje kože

Umesto agresivnih i grubih sapuna i sredstava za pranje lica i tela, potražite kremasta i nežna sredstva za čišćenje. Izbegavajte prave sapune, koji imaju alkalni pH i mogu da iritiraju kožu, sprečavajući je da zadrži hidrataciju. Takođe, izbegavajte preparate koji sadrže sulfate, sastojke koji izazivaju penu u sredstvima za čišćenje. Oni su učinkoviti u uklanjanju prljavštine, međutim, mogu izazvati iritaciju kože i sušenje. Ako se koriste prečesto ili u kombinaciji s drugim agresivnim sredstvima za čišćenje, sulfati mogu dovesti do oštećenja barijere kože i povećati rizik od alergijskih reakcija.
Pažljivo birajte kozmetičke preparate za negu kože
Proizvodi laganije teksture koje inače koristite neće vam nužno pomoći zimi i možda ćete morati da ih zamenite proizvodima bogatije teksture.
Mnogi dermatolozi preporučuju korišćenje proizvoda bez mirisa i alkohola, a evo i zašto. Mirisi mogu iritirati kožu zato što sadrže hemikalije koje mogu izazvati alergijske reakcije ili su prejake za osetljivu kožu, dok je alkohol dodatno isušuje. Upravo zato je najbolje da detaljno čitate sastav proizvoda kako biste utvrdili da li su oni korisni za vas. Dakle, fokusirajte se na sastojke proizvoda, a ne na brendove.
Neki proizvodi koje inače koristite svakodnevno mogu, takođe, imati sastojke koji iritiraju kožu. To su uglavnom sastojci koji pomažu u brzom obnavljanju ćelija kože, što zimi može biti previše isušujuće. Uglavnom su to aktivni sastojci koji deluju protiv akni – salicilna kiselina i benzoil peroksid ili anti-age sastojci kao što su glikolna kiselina ili retinol. Jedino rešenje je ređa upotreba ovakvih proizvoda, pa je poželjno da ih smanjite na tri ili četiri puta nedeljno umesto da ih koristite svakog dana.

Sastojci koji se u ovom periodu preporučuju jesu glicerin, pantenol, alantoin, aloe vera, urea ili bogata ulja, kao što su jojoba, avokado i ulje noćurka. Oni regenerišu i štite kožu od gubitka vlage. Vitamin E i niacinamid imaju posebno visoko antioksidativno dejstvo, štiteći je od slobodnih radikala i stimulišući proizvodnju lipida kako bi ojačali prirodnu zaštitnu barijeru kože.
Takođe, hijaluronska kiselina i skvalen hidriraju kožu i poboljšavaju njenu elastičnost. Zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima, oni se bore protiv prevremenog starenje kože i zaglađuju fine bore i linije uzrokovane suvoćom.
Skratite vreme kupanja i smanjite temperaturu vode
Već smo rekli da kupanje toplom vodom, koliko god davalo prijatan osećaj tokom hladnih dana, može oštetiti spoljašnji sloj kože i dovesti do njenog perutanja. Vreme tuširanja ograničite na par minuta i koristite toplu, a ne vrelu vodu koja može dovesti do površinske dehidratacije.

Izbegavajte prekomernu upotrebu pilinga
Piling kože pomaže da ona izgleda glatko i sjajno, uklanjajući mrtve ćelije sa njene površine, međutim njegova prečesta upotreba može da ošteti prirodnu barijeru kože i izazove iritaciju.
Ako vam je koža suva, tokom zime je možda bolje da koristite nežni, uljani piling. Dovoljna je upotreba jednom ili dva puta nedeljno, a ukoliko primetite oštećenje kože, redukujte njegovu upotrebu.
Posebno vodite računa o svojim rukama
Suve, ispucale ruke su jedan od najčešćih problema sa kožom tokom zime, pa je prevencija od suštinskog značaja kako bi se sprečio razvoj ili pogoršanje ovog problema. Često pranje ruku oštrim sapunima može ukloniti prirodna ulja sa kože, čineći je sklonijom pucanju. Obavezno koristite mlaku vodu umesto tople i ne zaboravite da nanesete kremu za ruke odmah nakon pranja kako bi bile meke i nahranjene.

Preporučujemo da tubu sa kremom za ruke držite na lako i uvek dostupnim mestima – u torbici, automobilu, na radnom stolu, noćnom ormariću i u kupatilu.
Na samom kraju, članice BDW tima dele sa vama svoje predloge omiljenih proizvoda za borbu protiv zimske dehidriranosti kože lica i tela. Sigurni smo da ćete na ovoj listi naći i vama interesantne proizvode. Svakako očekujemo i vaše predloge i savete na ovu temu.

Uriage Xemose ulje za tuširanje, Cicaplast B5+ krema za celo telo, Q+A serum sa hijaluronskom kiselinom, Vaseline Mature Skin Rejuvenation losion, Galenika Pantenol krema, Eucerin Atopic Control krema za ruke, Weleda Skin Food krema za celo telo, The Ordinary čistač za lice sa skvalanom, Eucerin pH5 ulje za tuširanje, The Ordinary ulje od šipka
2 Responses
Odlican Vam je casopis i rado citam i primenjujem savete iz oblasti kozmetike, nege i slicno. S obzirom da sam vec u nekim zrelim godinama trazim uvek neke kvalitetnije i efikasnije preparate za lice i telo. Ono sto sam htela da pitam je da sam primetila da u poslednje vreme se na internetu pojavljuje sve vise tekstova o hidrogenizovanoj vodi i njenom efektu na organizam. Da li postoji mogucnost da objavite neki tekst na tu temu i da li je hidrogenizovana voda zaista dobra ili ne. Hvala unapred. Vasa verna citateljka