Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Parfimerija ”Sava” – miris beogradske prošlosti

Dorćol. Ulica Kralja Petra. Jedna za drugom nižu se radnje luksuznih brendova, a prate ih prestižni kafei i restorani. Niz skupih izloga prekida jedan manji, skromniji, čiji izgled asocira na muzejsku postavku. Nije ni čudo jer natpis u izlogu otkriva da je radnja tu 60 godina. Bočice sa parfemima i kozmetičkim preparatima potvrđuju da je reč o parfimeriji. Zapravo, zanatskoj radnji za proizvodnju parfema i kozmetike. Jedina preostala u Beogradu, a i šire.

Iza pulta, starog koliko i radnja, nasmejani gospodin Nenad Jovanov, sadašnji vlasnik. Njegovi roditelji, Leposava i Dragoljub Jovanov, 1954. godine preselili su svoju prvobitnu parfimeriju sa Topličinog venca u ovaj lokal. U njemu, dočekali su penziju i preneli zanat svom sinu, koji je nastavio da vodi radionicu do dan danas. Kako sam ističe, tu je i dalje zbog ogromne ljubavi prema ovom umirućem zanatu, lokalu i mušterijama.

Sam enterijer radnje takođe ima obrise muzejske postavke. Naš domaćin objašnjava da ništa nije menjano od te 1954. godine. Tako je želeo on i tako su želeli njegovi roditelji. Danas, radnja je pravi mali vremeplov. Tome doprinose stare police, ambalaže u kojima se drže proizvodi, alat kojim se gospodin Jovanov i dalje koristi. Čak i parfemi koji su u ponudi, bez obzira što su novijeg datuma, imaju notu nostalgije u sebi.

Posla, nažalost, ima manje nego tih 50-ih. Brza, industrijska proizvodnja i komercijalna prodaja učinili su svoje te se mlađi kupci lakše odlučuju za stadnardnu parfimerijsku ponudu. Gospodin Nenad kaže da je zarada odavno prestala da igra ključnu ulogu u životu ove radnje i da je njen rok produžen zahvaljujući starim mušterijama, koje se tu decenijama i koje su na svoje potomke prenele tradiciju kupovine u parfimeriji ”Sava”. Zato, nije retkost da se nekoliko generacija iz jedne kuće upravo ovde snabdeva omiljenim parfemima i kremama.

Vremenom i usled različitih okolnosti potražnja za određenim proizvodima je slabila. Zbog toga se u jednom trenutku prestalo sa proizvodnjom karmina i lakova za nokte, ali i ledenog belila, svojevremeno korišćenog za postizanje poželjnog, bledog tena. Gospodin Jovanov, međutim, vredno čuva stare ambalaže i alatke korišćenje u pravljenju i čuvanju tih proizvoda, ne bi li ih, kada za to dođe vreme, poklonio Etnografskom muzeju. Nada se da će makar tako sačuvati sećanje na ovaj zanat.

Sa druge strane, ne žali što mu je sin završio kameru i što nije krenuo njegovim stopama, jer kaže da je jasno da ovo zanimanje nema perspektivu. Ipak, svom snagom se trudi da što duže održi u životu jednu od najstarijih beogradskih radnji i jedinu zanatsku radionicu koja se danas može videti u samom centru Beograda. Jer, kako sam ističe, ona nije njegov posao, već njegov drugi dom.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email

Pročitajte još

35 Responses

  1. Obozavam ovakve radnje, bilo da su parfimerije, poslasticare ili nesto trece. Odisu tradicijom i prijatnoscu. Zaista su posebne. 🙂

  2. Bravo za ovaj post! Kako je Jova samo lepo zabelezila, a ti opisala! Navijam za vise ovakvih i enterijer prica 🙂

  3. b. zelim samo da ti kazem da mi se jako, jako svidja u kom pravcu (u poslednje vreme) se razvija ovaj blog.
    pozdrav za tebe i za “madjionicara” jovanu.

    1. Naaaajlepše hvala, draga Leya! Izuzetno mi je drago da je tako!
      Uzvraćamo pozdrave!!! 🙂

  4. Thumbs up za rubriku! Bas mi se dopada. 🙂
    A kako sam videla slike tako mi je pao na pamet Bombondzija u Gavrila Principa, ovamo blize Brankovom mostu, ta radnjica mi je preslatka i kad god prodjem pored nje izmami mi osmeh i nekako se zamislim…
    Isto tako sam i bas juce svratila kod obucara na Zelenom vencu (radnjica pored Mone cini mi se, preko puta Meka, ne moze se promasiti) trazeci ciku koji bi mi sredio nesto ali mi simpaticna bakica unutrarekla da se bave samo prodajom, a u pitanju su oni stari modeli cipela koje, verovatno, sami prave..
    Ukoliko se nadjes tu negde, svrati, pa mozda budes dovoljno inspirisana da pomenes i njih.

    🙂

    1. Veliko, najveće hvala, draga Jovana!
      Najpre za lepe reči a onda i za divne preporuke!
      Za Bombondžiju sam čula odavno i baš sam je skoro posetila i mislim da će se sigurno naći u ovoj rubrici. A što se tiče radnje sa obućom, prvi put čujem za nju i zvuči neverovatno simpatično! Proveriću o čemu je reč prvom prlikom!
      Šaljem naaajlepši pozdrav!
      B.

  5. Mozda bi zbog halabuke koja se digla oko “Beograda pod vodom” valjalo posetiti Savamalu, ima pregrst onih ulicica sa starom gradnjom, ona vinarija u steni ima podzemne prolaze, a verovatno bi sve to bilo sruseno, ako se taj nesrecni projekat ostvari, tu spada i Bombondzija… eto, mozda ti to zapadne za oko
    A da, cula sam nesto oko toga kako su novi turisticki vodici – beskucnici, jer oni poznaju grad mnogo bolje, pa eto, mozda bi oni bili idealni za takvu pustolovinu 🙂

    1. Da, da Savamala je nepresušni izvor inspiracije!
      Ne znam o kojoj se tačno vinariji radi, pa ako ti nije problem samo mi napiši njeno ime ili mi pak objasni gde je tačno.Unapred zahvaljujem! 🙂
      Bombondžija je već na spisku. 🙂
      Najlepše hvala na divnim preporukama!!!
      Veeeeeliki pozdrav!
      B.

  6. Brano, hvala ti na ovoj rubrici, nadam se da ćeš nas upoznati sa mnoštvom novih mesta, skrivenih koje vredi upoznati a nisu nam toliko poznata. Oduševljena sam parfimerijom, svaki kutak tako puno otkriva a Jovanin aparat sve to zabeležio. Zanima me kakve su cene kod čika Nenada? I da li si ti nešto probala od njegovih proizvoda?
    Pozdrav 🙂

    1. Draga Lidija,
      hvala tebi na komentaru i lepim rečima! 🙂
      Baš mi je drago da ti se dopada post i sama parfimerija!
      Što se tiče cena izuzetno su povoljne (u jednom od sledećih komentara čitateljka Katarina je iznela i tačne cene) a sami proizvodi odlični. Probala sam nekoliko parfema koji su inače novijeg datuma, ali sam imala prilike da probam i onaj koji je gospodin Nenad sam pravio i divan je! Ako svratiš do njega, obavezno pomiriši upravo taj! 🙂
      Veliki pozdrav!!!
      Brana

  7. Ovu sam radnju posećivala u par navrata pre 20-ak godina, kada je gospodin sa slike bio daleko mlađi, a njegov otac aktivan u poslu. I parfem koji sam tada kupila je bio odličnog kvaliteta, zaista.
    Predlog: Bombondžija u Gavrila Principa i radnja za krpljenje čarapa, za koju sam čula da se nalazi negde oko Gradić-Pejtona (jedina preostala od te vrste, gde se može vratiti žica na ženskim najlon-čarapama).

    1. Oooh, divan predlog za radnju za krpljenje čarapa! Odmah je stavila na spisak! Biće to baš zanimljivo istražiti.
      Hvala ti najlepše na javljanju i divnim predlozima, draga Tanja!
      Šaljem veeeelike pozdrave!!!
      Brana

  8. Divna prica i ideja za novu rubruku! Bas sam se odusevila i jedva cekam sledeci post na ovu temu 🙂 Veliki pozdrav 🙂

    1. Najlepše hvala, draga Una! Neizmerno mi je drago da ti se dopao post i tematika! 🙂

  9. Odlična ideja za novu rubriku! I dobar izbor za prvu priču. 🙂
    Evo ja mogu da ti predložim knjigoveznicu u Gavrila Principa koja se nalazi prekoputa već spomenutog bombondžije, pekaru u Cara Dušana, blizu Bajlonijeve pijace, ispred koje je svako jutro red, pa četkarsku radnju u istoj ulici, recimo neku od starijih poslastičarnica kao recimo Pelivan u Bulevaru (mada ja i dalje patim za poslastičarnicom koja se nalazila u Makedonskoj ulici prekoputa Doma omladine), mislim da u Beogradskoj ulici ima krojačka radnja koja radi plisiranje. Eto, nadam se da ti je nešto od ovoga interesantno.
    Sretno sa novom rubrikom! 🙂

    1. Divno, divno, divno! Svaki od predloga interesantan za sebe!
      Naaaajveće hvala!!! 🙂

  10. Sećam se da sam u ovoj radnjici davnih dana kupovala neka ulja za kosu i da su bila odlična. Obići ću ih ponovo:) Od radnji sa tradicijom pada mi na pamet ona radnja za izradu kapa u Balkanskoj. Ili radnja za izradu kora u Jovanovoj, mada sada imaju i kolačiće i svašta još. Meni su primamljive radnje sa dugogodišnjom tradicijom koje se modernizuju, a čuvaju svoju posebnost:)

    1. Razumemo se potpuno! Ima nešto romantično i specifično u njima… Upravo zato mi se rodila ideja za ovu rubriku, s tim da želim da se osvrnem i na neke moderne radnjice i lokale koji odišu nekom specifičnom atmosferom… 🙂
      Najlepše hvala na predlozima!
      Šaljem veliki pozdrav!
      B.

  11. Ovo je predivno Brano, svaka ti cast, navijam da ova rubrika postane redovna i ustaljena jer obozavam da citam o ovakvim temama, pogotovu sto ima veze sa nasom prestonicom i svim carima i zaboravljenim istorijskim mestina koja on nudi i pored kojih svakodnevno prolazimo a nikako da se informisemo vise, udjemo, pogledamo… Slazem se za bombondziju a mogu i neki stari restorani da udju u obzir

    1. Upravo si lepo opisala i moj motiv za pokretanje ove rubrike. Toliko sam puta prošla pored parfimerije ”Sava” i uvek me je interesovala koja je njena priča. Zato sam konačno rešila da to istražim i da svoje malo otkriće podelim sa vama. I neizmerno mi je drago što ste ovako divno reagovali!
      Da, da i restorani dolaze u obzir i sva zanimljiva mestašca, koja čak i ne moraju da budu toliko stara. A Beograd ih vala nudi koliko želite i verujem da će biti materijala!
      Veeeliki pozdrav i hvala na javljanju!
      Brana

  12. Cene u radnji su izuzetno povoljne, parfem se moze kupiti u staklenoj bocici za 600 dinara i posle se bocica samo dopunjuje parfemom. Parfemi su jako kvalitetni, a najskuplji parfem (zavisi od mililitra) kosta 1700 dinara. Vlasnik radnje, Nenad Jovanov, je gospodin izuzetnih manira, srdacan i ljubazan. Preporucujem svima da kupuju kod njega, bilo bi lepo kada bi ova radnja trajala jos dugi niz godina.

    1. Najlepše hvala, draga Katarina, na detaljnim ifnormacijama! Apsolutno se slažem sa tobom i svime što si napisala i sama se nadam da će radnjica opstati još dugo, dugo… Zaslužuje to!

  13. Već sam ti rekla na tviteru koliko sam oduševljena. Stvarno mi je mnogo prijalo da pročitam ovu priču i drago mi je da uvodiš nove stvari na blog. Čini mi se da tvoj novinarski “self” dobija ovim mnogo više prostora da se izrazi, i da to prija i tebi, pa onda posledično i nama čitaocima. Samo tako nastavi!

    Wandering Polka Dot

    1. Da, da i ja primećujem kako se novinar u meni posebno obraduje ovakvim temama. 🙂
      Drago mi je da to prija i vama koliko i meni…
      Još jednom, najlepše hvala na divnim rečima i podršci!
      Šaljem veeeelike pozdrave!!!
      B.

  14. Nova rubrika je malo osvjezenje na Blogu, i kao takva jako mi se svidjela. Vjerujem da ces uspjeti da pronadjes i prezentujes najbolje Beogradske kutke, voljela bih sto vise upoznati Beograd iz tvog ugla. Zivim u malom gradu, pa isto tako mogu i predloziti-malo! U Bijeljini postoji stara zanatska radnja koja jos uvijek ima svoje korisnike, (jedina je u gradu, a i sire)… S.Z.R. “Uzar”, jeste da njena djelatnost nije usko povezana sa temama koje ti preferiras, ali sam je pomenula, jer je usamljena! Sigurna sam da ce rubrika zazivjeti, pa mozda pozelis pisati o slicnim mjestima koja se nalaze u drugim gradovima, ako se to desi voljela bih da moj komentar na neki nacin posluzi, kao poziv citaocima iz drugih gradova da proslijede svoje prijedloge. 🙂 Srdacan pozdrav!

    1. Divan predlog, draga Milena! Iskreno se nadam da će se stvoriti uslovi i za tako nešto u budućnosti. Sigurna sam da su sjajne priče na svakom ćošku, samo ih treba potražiti (jedno od prvih novinarskih pravila kojem su nas naučili na FPN-u).
      Najlepše hvala na javljanju i sugestiji i moram ti reći da si me već bacila u razmišljanje šta i kako uraditi na tu temu… 🙂
      Veeeliki pozdrav!
      B.

  15. Postovana, pisem Vam iz Svedske. U junu stizem u BG i pravac u parfimeriju Sava. Tako nesto odavno trazim, dosta mi je puniti dzepove zapadnim da kazem parfimerijama. Radije zelim podrzati nase ljude i nase proizvode. Nisam zeljna zapada, puna mi je kapa. Predlozite mi gdje mogu slusati narodnu muziku a ne zapadne ritmove koji su takodje prevladali u Srbiji ne znam zasto. Takodje me zanimaju proizvodjaci nasih srbskih sapuna i prirodnih kremi sve cu kupiti. Pozdrav,

    Snjezana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *