Ove godine sebe sam poštedela raznoraznih rezolucija, ”nova godina, nova ja” odluka i bilo kakvog opterećivanja na ovom polju. Izbegla sam sve, sem jedne stavke koju nikada ranije nisam praktikovala, a koja me je ove godine, i to pod uticajem TikToka (treba li još koji put da napomenem koliko volim tu društvenu mrežu?!), zaintrigirala. Da, naslućujete da je reč o vision boardu, odnosno tabli sa vizualnim prikazom naših želja i ciljeva.
Inspirisana silnim TikTok uputstvima i uveravanjima njihovih autora da ovakav vid manifestovanja ima efekta, odlučila sam da svoje najkrupnije i najvažnije želje pretočim u kolaž koji ću postaviti kao pozadinu za svoj laptop i telefon (kažu da je ovo najbolje mesto za pozicioniranje table s obzirom na to da su nam ovi uređaji najčešće u rukama i pred očima).
Kako je tekao sam proces kreiranje table?
Najpre sam se osvrnula na prethodnu godinu ispisavši u svom planeru sve one stavke koje jesu bile dobre, ali i sve one stavke u kojima sam videla prostor za napredak. Ovo prvo nije neophodno, ali je blagotvorno jer je uvek sjajno popisati sve svoje uspehe, bez obzira koliko mali ili veliki bili. Čim ih vidite tako lepo posložene dobićete dodatnu dozu motivacije da nastavite sa svojim trudom i zalaganjem, jer hej, već ste dokazali da možete dosta toga.
Kada završite sa popisom dobrih stvari, pređite na popis onih stavki u kojima želite da napredujete, u kojima želite da dođe do određnih promena ili koje želite da započnete. Na osnovu ta dva spiska napravite treći – spisak svojih želja.
E sada, sve ovo možete poprilično da uprostite tako što ćete odmah ispisati svoje želje, ali čini mi se da će to biti opšti spisak, a da ćete kroz ovaj postepeni pristup dobiti malo konkretniji uvid u svoje želje i ciljeve.
Da biste sebi dodatno olakšali, možete podeliti želje u nekoliko kategorija. Na primer: odnos sa partnerom, odnos sa porodicom, zdravlje, posao, finansije, putovanja, odnos sa prijateljima itd.
Kada završite spisak svojih želja i ciljeva, vreme je da pronađete fotografije koje će da ilustruju svaku od stavki sa spiska. Poznavaoci ove teme kažu da je bolje da to budu fotografije iz magazina koje ćete iseći i ručno zalepiti i da takav odnos prema vizualnim prikazima vaših želja stvara jaču konekciju sa njima. Moguće da je tako, ali ja sam se ipak odlučila za jednostavniji pristup – pretraga na Pinterestu.
Dakle, ukucajte pojmove koji opisuju vašu konkretnu želju i skrolujte dok ne nađete odgovarajuću fotografiju. Ovo ume da potraje, posebno ukoliko želite da krajnji produkt izgleda usklađeno, ali ovo je zapravo vrlo interesantna i relaksirajuća aktivnost tako da verujem da ćete uživati koliko god da traje.
Kada ste prikupili sve fotografije, prelazite na njihovo pozicioniranje.
Ukoliko ste se odlučili da koristite isečke iz magazina verujem da će biti najpraktičnije da odabrane isečke zalepite na veći papir/karton ili pak da ih zakačite na jednu od onih tabli od plute. Moj savet je da najpre pozicionirate sve isečke, bez lepljenja i kačenja, a onda kada ih lepo uklopite pređete na njihovo lepljenje odnosno kačenje.
Ukoliko ste se odlučili za digitalu verziju, postoji nekoliko načina da kreirate svoju tablu. Ona može biti privatni board na vašem Pinterest profilu. Problem sa ovakom tablom je to što je ne možete sačuvati i postaviti na vama vidljivo mesto. Ako biste da ipak svoju tablu češće imate pred očima predlažem da napravite kolaž od prikupljenih fotografija. Ja sam to učinila koristeći Canvu i jedan od templejta za kolaže.
Zahvaljujući TikToku otkrila sam i platformu specijalizovanu za kreiranje vision boarda. Zove se Landing i poprilično je laka za korišćenje. Jedini problem je činjenica da fotografije koje koristite ostaju na usluzi i drugim korisnicima i svako od njih može videti koje fotografije ste vi odabrali za svoju tablu (moguće da postoji opcija da fotografije i tabla ostanu privatni, ali ja je nisam pronašla).
Svakako možete odabrati i kreiranje kolaža putem nekog od programa koji imate na svom laptopu.
Kada kreirate tablu važno je da je sačuvate i pozicionirate na vidljivo mesto. Možete je odštampati ili je pak postaviti na pozadinu svog uređaja.
Nakon što sam i sama ovo učinila, javio se specifičan osećaj odlučnosti. Osećala sam, i to sa sigurnošću, da ću makar deo svog spiska ostvariti. Sada, kada god ponestane motivacije, przivam taj osećaj gledanjem u svoju tablu želja. I uvek se javi. Bez izuzetka.
Mislim da je ovakav vid slanja poruka našem mozgu toliko efektan jer mu najjasnije pokažemo šta želimo, a on kao odgovor na to pošalje emociju koju spominjem, a koja je neretko krucijalna u ostvarivanju naših ciljeva. Iza ove priče krije se naravno i mnogo veća i šira filozofija, ali moram da priznam da me nikada zakon privlačenja nije preterano interesovao. Ovo su prvi momenti da sam pokušala išta što ima veze sa ovom temom.
Videćemo kako i koliko će biti delotvorno, ali ako ništa drugo prijalo mi je da ispišem osvrt na svoju godinu i preciziram svoje prioritete. Odlično znam da će njihovo ostvarenje zavisti isključivo od mene, ali je fino znati da vas jedna sitnica, u čijem kreiranju možete istinski da uživate, dodatno u tome može motivisati.