Kiseline su jedan od najpopularnijih, ali i jedan od onih sastojaka za negu kože koji mnoge plaši. Sama ideja o stavljanju kiselina na kožu zvuči zastrašujuće, ali eksfolijacija kože kiselinama, zapravo, može u potpunosti da je transformiše. Kada se koriste pravilno, kiseline su jedan od najkorisnijih sastojaka dostupnih na policama drogerija.
Bilo da se radi o profesionalnom hemijskom pilingu ili serumu kod kuće, kiseline za ekfolijaciju kože mogu pomoći u lečenju mnogih problema sa kožom, od akni do ožiljaka, hiperpigmentacija i prvih znakova starenja. Ove kiseline, koje su često prirodnog porekla, izazivaju blagu hemijsku reakciju u koži, te na taj način uklanjaju mrtve ćelije sa njene površine, što se razlikuje od načina na koji mehanički piling to radi.
Zašto je eksfolijacija kože bitna?
Eksfolijacija je prirodan proces kojim se svakodnevno uklanjaju mrtve ćelije iz spoljašnjeg dela kože. Kako je koža je organ koji se neprekidno obnavlja, stare ”mrtve” ćelije se odvajaju sa njene površine i time omogućavaju da nove ”žive” ćelije dođu na njenu površinu.
Sa godinama, ali i usled izloženosti kože štetnim spoljašnjim faktorima, prirodan proces eksfolijacije postaje sve ređi, a posledice na koži, sve vidljivije. Usporavanjem ovog procesa, mrtve ćelije se nagomilavaju na površini kože, dovode do zapušavanja pora, nagomilavanje nečistoća pa čak i do upalnih procesa. Takođe, nagomilane mrtve ćelije sprečavaju da aktivne supstance iz kozmetičkih preparata prodru i deluju na ”žive” ćelije u dubljim slojevima kože. Sve ovo dovodi do smanjenog učinka aktivnih supstanci koje inače koristimo u svojoj beauty rutini.
Benefiti eksfolijacije kože kiselinama
Eksfolijacija kože kiselinama dosta se razlikuje od klasičnog mehaničkog pilinga kože, koji može izazvati nadraženost, upalu i crvenilo kože. Posledice ovakvog pilinga, naročito na osetljivoj koži, mogu biti neugodno peckanje i zatezanje kože, pa su upravo zato kiseline bolja i nežnija opcija.
Kiseline za eksfolijaciju uklanjaju mrtve ćelije sa kože tako što hemijski reaguju sa kožom. Deluju tako što rastvaraju ”lepak” koji drži mrtve ćelije zalepljene za površinu i pore kože. Pošto menjaju kožu na hemijskom nivou, one često imaju ”instant” efekat na izgled kože, ljušteći spoljašnji sloj kože čine je sjajnom i glatkom. Takođe, mogu smanjiti vidljive efekte oštećenja ultraljubičastim zracima, hiperpigmentacijske fleke, povećati proizvodnju kolagena, smanjiti začepljenost pora i pomoći u obnavljanju barijere kože.
Alfa hidroksilne kiseline (AHA)
Alfa hiroksilne kiseline uglavnom se dobijaju iz biljnih i životinjskih izvora, a neke se proizvode i sintetički. Dobro poznate AHA kiseline kao što su glikolna, mandelična, limunska, mlečna i vinska mogu se naći u raznim proizvodima za negu kože kao što su tonici i serumi.
Ove kiseline sastavljene su od malih molekula koji su rastvorljivi u vodi i koji su sposobni da prodru u prva dva sloja kože – epidermis i dermis. Nakon nanošenja na kožu, ovi molekuli prodiru u spoljašnji sloj kože odakle uklanjaju nagomilane mrtve ćelije i tako oslobađaju put do središnjeg sloja kože – dermisa. U dermisu sitni molekuli AHA kiselina podstiču proizvodnju kolagena i elastina, te na taj način ispoljavaju anti-age efekat.
Osim zbog svojih svojstava pilinga na površini kože i anti-age efekata, one su sjajan saveznik u borbi sa neujednačenim tenom jer uklanjanju hiperpigmentacijske fleke i ožiljke tako što deluju na melanin u delovima kože na kojima su ove promene izražene.
Glikolna kiselina
Ovo je alfa hidroksilna kiselina sa najmanjim molekulom, koja se dobija iz šećerne trske, repe i grožđa a može se proizvoditi i sintetskim putem. Upravo ovakva veličina molekula omogućava ovoj kiselini da prodire duboko u kožu. Proces eksfolijacije glikolnom kiselino stimuliše obnavljanje ćelija, tako da koža počinje da proizvodi nove, zdravije ćelije pa ona postaje glatka i sjajna. Idealan je izbor za zrelu kožu, kožu sklonu aknama i hiperpigmentacijama.
Mandelična kiselina
Mandelična kiseline dobija se iz gorkih badema, a sastoji se od prilično velikih molekula, pa je samim tim manje iritantna i pogodna za reaktivnu i osetljivu kožu. Upravo zbog ovoga, preporučuje se skoro svima. Ujednačava ten, zaglađuje sitne bore i vraća koži zdrav i sjajan izgled.
Mlečna kiselina
Kao što i sam naziv kaže, ova kiselina dobija se iz mleka, a pošto je prirodno prisutna u koži deluje na nju nežnije i manje iritirajuće od glikolne kiseline te je pogodna za one koji tek počinju sa upotrebom kiselina. Izdavaja se od ostalih, jer je dobar humektant, povećava nivo ceramide na površini kože i pomaže u jačanju njene barijere. Vremenom pomaže da se poboljša tekstura kože i posvetli njen izgled.
Beta hidroksilne kiseline BHA
Beta hidroksilne kiseline po hemjskoj strukturi razlikuju se od alfa hidroksilnih kiselina. Za razliku od njih, BHA kiseline se ne rastvaraju u vodi, ali su rastvorljive u ulju što znači da imaju sposobnost da prodru dublje u pore. Pomažu u čišćenju i rastvaranju viška nakupljenog sebuma i mrtvih ćelija unutar pora i sa površine kože, tako da su idealna opcija za masnu kožu sklonu aknama i proširenim porama.
Salicilna kiselina
Jedina BHA kiselina koje se koristi u kozmetičke svrhe, zapravo je salicilna kiselina koja se dobija iz kore vrbe ili breze. Ova popularna kiselina za eksfolijaciju je zaista efikasna u smanjenju sebuma, pročišćavanju pora, a deluje i antiinflamatorno i antibakterijski tako da deluje umirujuće na postojeće akne. Nije baš tako nežna, ali je generalno koža dobro podnosi, čak i ona najosetljivija.
Nekoliko saveta za pravilnu ekfolijaciju kože kiselinama
Kada se odlučite da započnete sa upotrebom bilo koje kiseline za eksfolijaciju, zlatno pravilo je da prvo testirate proizvod, koristeći ga na zglobu i vidite kako vaša koža izgleda 24 sata nakon toga. Ako je sve u redu, onda polako uključite proizvod u svoju rutinu nege kože, koristeći ga dva do tri puta nedeljno, a zatim pređite na svakodnevnu upotrebu ako je proizvod formulisan da se koristi tako često.
Kiseline su dostupne u gotovo svim oblicima proizvoda, od sredstava za čišćenje, krema, seruma, tonika do maski za lice. Sredstva za pranje lica i tonici su uglavnom formulisani tako da se koriste svaki dan, dok postoje serumi ili tretmani sa jačom koncentracijom kiselina, tako da se koriste par puta nedeljno. Ključno je da pažljivo pročitate uputstva na proizvodu.
Naravno, moguće je preterati sa korištenjem kiselina tako da dođe do oštećenja kožne barijere. Poremećena kožna barijera može dovesti do niza različitih problema kao što su svrab, crvena, iritirana i suva koža koja se ljušti.
Ne zaboravite, takođe, da vodite računa o drugim aktivnim sastojcima koje koristite u svojoj rutini nege kože. Previše visoko aktivnih sastojaka može dovesti do neravnoteže unutar kože, izazivajući iritacije i crvenilo. Pravilo je da izbegavate upotrebu retinola i vitamina C odmah nakon preparata sa kiselinama, a takođe je važno da ne mešate različite preparate sa kiselinama.
Ukoliko primetite da proizvod koji sadrži kiseline ne prija vašoj koži, odmah prestanite da ga koristite. I što je najvažnije, uvek nosite SPF jer je važno da kožu adekvatno zaštitite kako ne bi izgorela ili postala sklonija hiperpigmentaciji.
Preporuka preparata sa kiselinama
Biologique Recherche P50 – nežan losion koji pored AHA i BHA kiselina sadrži i antioksidanse i vitamine koji regenerišu kožu. O ovom proizvodu i njegovoj efikasnosti pisali smo detaljno u jednom od naših prethodnih tekstova.
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution – kombinovana formulacija sa AHA i BHA kiselinama koži pruža dubinski piling koji pomaže kod kože sa nepravilnostima a ujedno ten čini sjajnim i glatkim.
Pixi Glow Tonic – tečni eksfolijens sa 5% glikolne kiseline koji dodatno sadrži aloju i ginseng koji hidriraju kožu.
La Roche Posay Effaclar Lotion – kombinacija salicilne i glikolne kiseline u ovom losionu čisti pore i čini kožu glatkom a deluje i umirujuće na akne.
CosRX Blackhead BHA Power Liquid – tonik za lice koji sadrži sok od vrbe koji je prirodno bogat salicilnom kiselinom tako da čisti začepljene pore i kontroliše lučenje sebuma.
Kiehl’s Nightly Refining Micro-Peel Concentrate – serum koji je namenjem svakodnevnoj upotrebi, deluje tako što vrši eksfolijaciju dok spavate.
Vichy Glyco C Ampoules Peeling Nuit – kompleks 10% glikolne kiseline i hijaluronske kiseline u ampuli koji posvetljuje staračke pege, hiperpigmentacijske fleke kao i fleke od akni.
naslovna fotografija: @petra_miksikova
One Response
Samo pominjanje kiselina deluje pomalo strašno, ali verujem da njihova pravilna upotreba može da pomogne koži. Sve je bolje od operacija koje se danas rade na svakom koraku. Smatram da aplikacije kiselinama, barem na početku treba da se rade u kozmetičkim centrima. Za svaki slučaj.