Kada odete na dermatološki pregled vaših mladeža (a trebalo bi da to činite na godišnjem nivou) dermatolog/dermatološkinja prvo će vas pitati da li ste često kao dete goreli usled prekomernog izlaganja suncu, da li idete u solarijum i koliko često nanosite kreme sa SPF-om. Ova tri pitanja najbolje pokazuju šta je po vašu kožu najštetnije, a šta najblagotvornije. Nažalost, mnogi od nas to nikako da prihvate, pa ono najštetnije i dalje redovno praktikuju, a ono najblagotvornije i dalje uporno izbegavaju. Zato su tekstovi poput ovog tu da vas podsete na te greške, ali i reše dileme i nedoumice koje i dalje imate u vezi sa ovom temom.
Jedna od njih, a verovatno i najčešća, odnosi se na zabludu da samo oni sa svetlijim tenom gore na suncu. Međutim, to je daleko od istine. Nijansa tena je u potpunosti nebitna i gotovo svaki tip kože je manje ili više osetljiv na sunčeve UV zrake.
Pojavio se i trend analize kozmetičkih proizvoda putem raznoraznih mobilnih aplikacija koji losione sa zaštitnim SPF faktorom karakteriše kao ”otrovne”, ”prepune hemikalija” i ”nezdrave” za čovekov najveći organ – kožu. Ipak, medicini treba verovati u ovom (i svakom drugom!) slučaju, posebno što se uz pomoć tih krema štitimo od neželjenog UV zračenja, ali i od svih promena na koži i daljeg razvoja u melanom.
Samo pravilnom i doslednom upotrebom SPF proizvoda možemo osigurati dugoročno zdravlje i lepotu naše kože. Kako bismo razbili najčešće zablude na ovu temu, danas razgovaramo o tome šta su to SPF, UVA i UVB zraci, kao i kako da na najbolji način zaštitite kožu na suncu i koje proizvode da izaberete za to.
UVA vs UVB zraci
Znamo, znamo, mnogo ste puta čuli za ove oznake, ali da li ste se ikada istinski pozabavili njihovim punim značenjem? Došao je trenutak i za to. Postoji mnogo različitih vrsta zraka prisutnih u sunčevoj svetlosti, ali zraci koji najviše štete našoj koži nazivaju se ultraljubičasti (UV) zraci. Postoje dva osnovna tipa ultraljubičastih zraka koji dopiru do površine zemlje — UVA i UVB.
UVA zraci prodiru duboko u kožu i prisutni su tokom cele godine, čak i u oblačnim danima. Osim toga, prisutni su u istoj meri tokom celog dana i mogu proći kroz staklo. Ovi zraci su glavni uzrok starenja kože jer izazivaju oksidativni stres ćelija kože, te tako oštećuju kolagen i elastin, što rezultira pojavom bora, gubitkom elastičnosti i tamnim mrljama.
S druge strane, UVB zraci imaju kraću talasnu dužinu i većinom su prisutni u sunčanim danima tokom proleća i leta. Većina UVB zraka apsorbuje se u spoljašnjem sloju kože, epidermisu. Ovi zraci su odgovorni za stvaranje opekotina od sunca, a takođe doprinose riziku od razvoja raka kože.

Šta je SPF?
Kreme i losioni za zaštitu od sunca štite našu kožu upijajući ili odbijajući ultraljubičaste, odnosno UV zrake sunca. Broj koji označava SPF (Sun Protection Factor) je broj koji se koristi za merenje sposobnosti proizvoda za sunčanje da zaštiti kožu od UVB zraka, koji su odgovorni za nastanak opekotina od sunca. SPF broj ćete pronaći na samoj ambalaži proizvoda za sunčanje i označava koliko dugo možete biti izloženi suncu pre nego što koža počne da crveni u poređenju sa vremenom bez korišćenja SPF zaštite.
Najlakše je to objasniti primerom: ako koristimo proizvod sa SPF-om 30, to znači da će nam trebati 30 puta više vremena da dobijemo crvenilo od sunca, nego onda kada nemamo zaštitu.
Važno je zapamtiti da proizvod s faktorom 50 ne pruža gotovo dvostruko veću zaštitu od proizvoda s faktorom 30. Proizvodi označeni sa SPF 30 pružaju zaštitu od 97% od UV zračenja, dok proizvodi sa SPF 50 pružaju zaštitu od 98%. Razlika u postotku je vrlo mala, što znači da oba faktora pružaju visok nivo zaštite. Međutim, veći SPF faktor pruža duže vreme zaštite. Dakle, zaštita jeste podjednako kvalitetna, ali ne i podjednako duga, a neretko baš to bude odlučujući faktor hoćemo li izgoreti ili ne.
SPF ne meri zaštitu od UVA zraka, koji su takođe štetni za kožu, pa je važno koristiti proizvode s oznakom “broad spectrum” ili “širokog spektra” kako bi se dobila i zaštita od UVA zraka. Ova oznaka nam govori da proizvod deluje na oba dela spektra.
Važno je napomenuti da SPF ne pruža potpunu zaštitu od sunca i da su redovno nanošenje proizvoda za sunčanje, zajedno s drugim merama kao što su nošenje zaštitne odeće i izbegavanje izlaganja suncu u najtoplijem delu dana, ključni za zaštitu kože od štetnih efekata sunčevih zraka.

A kako funkcioniše UV zaštita?
Kako bi krema, losion ili bilo koji drugi proizvod pružio adekvatnu zaštitu od UV zračenja, mora u svom sastavu da ima određene supstance. Ove supstance se nazivaju UV filteri i odgovorne su za zaštitu kože od štetnog UV zračenja. SPF proizvodi deluju tako što u suštini stvaraju barijeru između naše kože i sunčevih zraka i mogu se podeliti na hemijske i fizičke.
Hemijski filteri apsorbuju UV zrake i transformišu ih u manje štetne oblike energije. Ovi filteri prodiru u kožu i deluju na molekularnom nivou, apsorbujući UV zrake pre nego što oni naprave štetu na koži.
S druge strane, fizički filteri stvaraju zaštitni sloj na površini kože koji odbija ili raspršuje UV zrake. Oni reflektuju sunčevu svetlost poput ogledala i stvaraju fizičku barijeru koja sprečava njihovo prodiranje u kožu. Fizički filteri su često mineralni spojevi poput cinkovog oksida ili titanijum dioksida.
Kako da procenite da li je vaša koža osetljiva?
Odgovor na ovo pitanje bi zapravo bio jedan savet – kakvu god kožu lica i tela imali, zaštitite je pre izlaganja suncu. Na taj način ćete očuvati njenu elastičnost i svežinu, a letovanje nećete provesti u hotelskoj sobi dok opekotine lečite kiselim mlekom ili jogurtom.
Trebalo bi izbegavati i marmelade i ulja za sunčanje jer se njihovim nanošenjem koža bukvalno prži i peče na suncu. Na duže staze to zaista može da bude izuzetno opasno, posebno u momentu kada je ozonskih rupa više nego ikada i kada ti nezdravi sunčevi zraci nemaju gotovo nikakvu prepreku do naše kože.
Kako da izaberete SPF proizvod?
Samo jedan pogled na prepune police drogerija može biti pomalo zbunjujući, posebno kada treba da uzmete u obzir snagu SPF-a, tip proizvoda, brend i cenu proizvoda.
Pre kupovine proizvoda sa SPF-om uzmite u obzir svoj tip kože (normalna, suva, osetljiva, masna ili kombinovana), baš kao kada birate bilo koji drugi proizvod za negu kože.
Može li se krema sa SPF-om koristiti umesto hidratantne kreme? Apsolutno da, ali ne mora. Ako imate suvu kožu, SPF možete naneti preko hidratantne kreme kao poslednji korak u rutini nege kože.
Dosta krema za sunčanje sa visokim SPF faktorom ima gušću teksturu, a ovo može dovesti do začepljenja pora i razvoja akni. Ako imate masnu ili problematičnu kožu potražite lagane kreme bez ulja, gelaste ili vodene teksture koje neće učiniti da vaša koža bude masna, a pore zapušene.
Ako imate osetljivu kožu, potražite proizvode sa SPF-om koji ne sadrže određene sastojke poput alkohola ili eteričnih ulja, koji mogu iritirati kožu.

Koliko SPF proizvoda je dovoljno?
Koliko je naša koža zaštićena od oštećenja od sunca u velikoj meri zavisi od nanošenja — i ponovnog nanošenja. Da bismo postigli adekvatnu zaštitu od sunca trebalo bi koristiti približno dva miligrama kreme za sunčanje po kvadratnom centimetru kože. U praksi to znači dve supene kašike kreme za sunčanje na izložene delove lica i tela. Preporučuje se da se na lice i vrat zajedno nanese količina koja odgovara dužini tri prsta, što je takođe količina koja staje u pola kašike. Ako koristite sprej, nanosite ga dok se ne pojavi ujednačen sjaj na koži.
Važno je da zapamtite da kremu za sunčanje treba ponovo nanositi svaka dva sata, ili češće nakon plivanja, jakog znojenja ili brisanja peškirom.
Da li je bolje koristiti kremu, stik, sprej ili losion?
Ne pružaju svi SPF proizvodi istu količinu zaštite. Losioni i kreme za zaštitu od sunca obično pružaju najveću pokrivenost jer ih je lako sipati ili istisnuti iz boce i razmazati po koži. Teško je promašiti neko mesto sve dok do njega možete doći svojom (ili nečijom) rukom. Takođe, imaju tendenciju da sadrže najviše zaštitnih i najmanje štetnih sastojaka, poput cink oksida.
Sa proizvodima u stiku lako je propustiti neko mesto na telu, jer morate da uradite mnogo više pokreta da biste dobili punu pokrivenost. Pogodni su za upotrebu na licu (naročito za obanavljanje SPF zaštite) ili manje izloženim delovima kože, ali se ne preporučuju za korišćenje na celom telu ako želite praktičnu i dovoljnu zaštitu.
SPF proizvodi u spreju nisu najbolje rešenje za zaštitu kože od štetnih UV zraka. Razlog za to leži u činjenici da jedna količina proizvoda i ne dođe u kontakt sa kožom jer se raspršuje u vazduh čak i od laganog protoka vazduha ili vetra. To znači da većina kože neće dobiti dovoljno zaštite od UV zraka i moraćete da je nanosite češće. Proizvodi u spreju su dobar izbor za obnovu zaštite, naročito ako koristite make up i ne želite da pokvarite izgled.
Za kraj: naše SPF preporuke

Ultra Violette Supreme Screen SPF 50+ krema za lice

Ovo je zasigurno jedna od najboljih, ako ne i najbolja SPF krema koju sam ikada koristila. Otkrila sam je ovog leta i već sada mogu da garantujem da ću joj biti verna i svakog narednog.
Ovo je krema za negu lica, prajmer sa blagim sedefastim završetkom i fantastična zaštita od UVA i UVB zraka. Ovo je sve što želite od proizvoda ovog tipa i ono najbolje što od takvog proizvoda možete dobiti.
Ultra Violette proizvode možete naći u domaćim Sephora radnjama i ako želite da uložite u jedan kozmetički proizvod, onda neka to bude ovaj. Višestruko će vam se isplatiti.
Eucerin Photoaging Control Fluid SPF 50+

Krema u koju sam se godinama klela kada je reč o SPF proizvodima. Tako bi sigurno bilo i nadalje da nisam otkrila kremu koju sam prethodno predstavila.
To nikako ne znači da ova krema i dalje nema sve moje preporuke, posebno za sve vas koji imate masniju kožu, proširene pore i T-zonu sklonu prosijavanju. Ovaj fluid će sve to uspešno držati pod kontrolom, dok vam ujedno efikasno štiti kožu od štetnih uticaja sunca.
Od mene ocena 10 od 10.
L'Erbolario sprej SPF 30

Sa L’Erbolario proizvodima prvi put sam se susrela prošlog leta. Do poslednje kapi iskoristila sam njihovu slavnu kremu za sunčanje sa faktorom 50. Ove godine, prednost sam ipak dala spreju zbog lakog i brzo nanošenja.
Koristila sam ga već u nekoliko navrata i oduševljena sam formulom i brzinom kojom je koža upija. Inače, sprej sadrži i arganovo ulje kao i esktrakt godži bobica i zaista osećate kako vam je koža ne samo zaštićena već i nahranjena. Od mene sve preporuke!
Sun Protection Dr Colić krema za lice sa zaštitnim faktorom 30

Krema koja je bila moje najprijatnije iznenađenje kada je reč o slučajno otkrivenim SPF proizvodima. Dobila sam je u okviru PR paketa i nisam imala nikakvo predznanje o njoj. Probala sam je iz radoznalosti, a nastavila sam da je koristim iz čistog zadovoljstva jer je ova krema fantastična.
Kako za lice praktikujem kreme sa zaštitnim faktorom 50, ovu koristim za periode kraćeg boravka van kuće i u jesenjim i zimskim danima i zaista imam samo reči hvale kako se ova krema ponaša na licu i kakav osećaj za sobom ostavlja.

Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced SPF 50

Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced SPF 50 je preparat koji se meni pokazao kao najefikasniji u zaštiti osetljive kože od crvenila prouzrokovanog izlaganjem suncu.
Proizvođač i navodi da je losion namenjen svetloj, osetljivoj i koži netolerantnoj na sunčeve zrake, kakva moja zaista i jeste.
Ne ostavlja beli film na koži, a uz redovno obnavljanje, meni se prethodnih nekoliko godina, koliko ga i koristim, nije desilo da mi je koža na suncu izgorela.
Prijatnog je mirisa, losion nije parfimisan i hipoalergenski je.
Biobaza mineralni losion za sunčanje sa zaštitnim faktorom SPF 30

Biobaza mineralni losion za sunčanje sa zaštitnim faktorom SPF 30 moj je izbor nakon pet, šest dana konstantnog izlaganja suncu uz prethodno navedeni losion.
Pakovanje je vrlo funkcionalno – losion je u spreju, te se baš lako nanosi. Lepo se razmazuje, ne ostavlja beli film na koži i štiti je od svih neželjenih i nezdravih zraka.
Blagog je mirisa i koža brzo upija ovaj losion.
Ove losione bi valjalo nanositi na kožu makar pola sata pre izlaganja kože suncu.
Carroten Aquavelvet losion

Morska voda zbog soli jako isušuje kožu. Izloženost suncu crpi vlagu iz kože i zaista je jako važno dobro je hidrirati nakon sunčanja. Carroten Aquavelvet losion za tretiranje kože nakon izlaganja suncu je jedna od najboljih stvari koju sam ikada probala.
Proizvođač navodi da losion neguje, hidrira kožu, hladi je i čuva preplanulost. Apsolutno je sve od toga tačno. Koža mi je uvek nakon njega nahranjena, ne isušuje se, a osećaj hlađenja je zaista prijatan.
Drugi preparat koji sam koristila i koji je takođe jako dobar jeste Biobaza Sun S.O.S. jogurt za telo. Iako zaista ima miris kakvog voćnog jogurta, namenjen je nezi kože nakon izlaganja suncu i vrlo je lepo hidrira i hladi.

Eucerin Pigment Control

Budući da imam kožu sklonu hiperpigmentacijama, naročito u letnjem periodu, Eucerin Pigment Control je moj prvi izbor kada je SPF zaštita za lice u pitanju. Sadrži supstancu tiamidol koja dokazano umanjuje flekice, ali i sprečava nastanak novih.
Pored toga, sadrži i hijaluronsku kiselinu, pa je koristim odmah nakon seruma u jutarnjoj rutini, kao dnevnu kremu. Lagane je teksture, ne ostavlja masne tragove, a šminka lepo “legne” na lice nakon nje.
S obzirom na to da sam počela sa njenom upotrebom nakon što sam primetila prve flekice, već posle par nedelja videli su se prvi rezultati.
Velnea dvofazni sprej SPF 50

Ako tražite SPF proizvod koji će vam biti nadohvat ruke i kojim ćete lako da obnovite zaštitu od sunca, Velnea dvofazni sprej SPF 50 je idealan izbor za vas.
Na samom proizvodu nije naglašeno da je namenjen licu, ali sam ga ja koristila i za telo i za lice, pa čak i preko šminke. Šminka je ostala na mestu, s tim da mi je trebalo matiranje posle nekoliko sati.
Lagan je na koži, ne ostavlja masne tragove i ima neodoljiv miris.
Olival SunOile sprej za sunčanje SPF 30

Olival sprej za sunčanje SPF 30 namenjen je zaštiti kože tela, a sam proizvođač naglašava da je ovo sprej za osobe koje su umereno osetljive na sunčeve zrake.
Sadrži maslinovo ulje i kakao buter, što mu daje savršen miris, ali i hranljiva i negujuća svojstva. Zahvljajući njemu dobijem preplanuli ten, ali bez crvenila i opekotina.
One Response
Supruga ima problema sa alergijom na sunce, ona se nikada ne sunča, a kada izađe napolju maže se kremama sa faktorom 50+, nosi duge rukave i pantalnone do članaka. Na svakih 6 meseci ide na kontrolu mladeža, već ima izvađeno nekoliko. Sunce je nekome drug a nekome neprijatelj. A posebno što je omotač ozona propao pa su sunčeva zračenja veoma jaka i nezdrava