Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Vikend u Srbiji: Srebrno jezero i Veliko Gradište – detaljan vodič za vaš savršen izlet

Pripremili smo vam dvodnevni plan boravka na jednom od najpozantijih jezera u Srbiji

Ako ste raspoloženi za beg iz grada, usporavanje ritma i opuštanje, u ime Brana’s Divine World tima imam idealan predlog za vas. Garantujem da ovo nije običan vodič na koji možete naići u svakom online kutku – ovo je preporuka puna ljubavi za kraj u kome sam provela detinjstvo i još uvek ga smatram kućom kojoj se vraćam svaki put kada se umorim od gužve i ubrzanog životnog tempa koji nameću veliki gradovi.

Pred vama je ideja kako da provedete lep vikend u Srbiji, tačnije na Srebrnom jezeru i u Velikom Gradištu.

1. dan: Srebrno jezero

Ako razmišljate o vikend izletu u Srbiji, a već ste posetili destinacije u Vojvodini koje smo vam preporučili, verovatno ste razmatrali Srebrno jezero kao opciju. Pokušaću da vam u ovom tekstu ukažem na prednosti ovog izbora.

Srebrno jezero se nalazi na samo sat i po vožnje od Beograda.  Nastalo je 1971. godine pregrađivanjem rukavca Dunava i od tada razvija svoj turistički potencijal.

Ukoliko odlučite da jezero posetite pre početka letnje sezone, možete sebi priuštiti pravi vikend odmor kakav zaslužujete. Napomena: ukoliko se na Srebrno jezero uputite pre zvaničnog početka sezone, proverite da li su sva u tekstu navedena mesta koja biste voleli da posetite otvorena. Ako pak sačekate sezonu, garantujem da ćete se u određenim trenucima osećati kao da ste na moru.

@mizzicatto

Gde odsesti

Srebrno jezero nudi sve vrste smeštaja, a na vama je da odlučite koji vam najviše leži, uzimajući u obzir da li sebi poklanjate odmor za vikend ili ipak boravak u trajanju od nekoliko dana.

Ako ste ljubitelji modernog smeštaja i ne možete bez teretane, masaže, bazena i dobre hrane, predlažem vam Danubia Park hotel, koji je u sastavu Silver Lake Resort-a. Hotel ima spa i fitnes centar, dečiju igraonicu i kompleks bazena na otvorenom. Iako izmešten sa glavnog šetališta, nalazi se veoma blizu jezera i Dunava.

Još jedna hotelska opcija jeste stari hotel Srebrno jezero, koji je u potpunosti renoviran 2021. godine. Nalazi se na samom šetalištu, a njegov najveći adut je velika terasa sa pogledom na Srebrno jezero. Privatni pansioni i vile su takođe opcija i nećete pogrešiti ako ih izaberete. Moja preporuka je Vila Lago koja se nalazi na početku šetališta, a ujedno i nasipa koji deli Srebrno jezero od Dunava.

I na kraju, ukoliko više volite kampovanje od hotelskog komfora, predlažem vam Auto kamp Srebrno jezero, kao jedan od najstarijih i najprostranijih kampova u Srbiji. Otvoren je od 1. maja do 1. novembra, sa kapacitetom od 200 kamp parcela. Kamp počinje tamo gde prestaje šetalište i, osim prelepog mesta na kome se nalazi, ima sve što vam je potrebno.

@auto_kamp_srebrno_jezero

Kuda prošetati, gde ručati i popiti kafu na Srebrnom jezeru

Nakon što ste stigli u svoj izabrani smeštaj, ostavite sve suvišne stvari i prošetajte glavnim šetalištem pored samog jezera. Najveća plaža, ispod starog hotela, nosi naziv Požarevačka plaža i poznata je po postepenom i blagom nagibu pri ulasku u vodu, dakle, velikom plićaku.

Ako je vreme lepo, izujte cipele i zagazite u vodu, ponekad nije potrebno više za savršen početak dana. Na samoj plaži možete da iznajmite pedaline i malo promenite perspektivu – pogled iz vode ka obali čini čuda za naš mozak. Možete da se odvezete i do suprotne obale jezera, koja nije toliko pitoma i podređena turistima kao obala na kojoj su hoteli i restorani. Postoji velika mogućnost da spazite rode, vodomare, viline konjice, pa čak i kornjače. Samo, budite oprezni, na jezeru treniraju i veslači i veslačice naše reprezentacije različitih starosnih kategorija, pa ako se zadesi da ste tamo u vreme njihovih priprema, nemojte zalaziti u njihov vodeni prostor obeležen bovama.

@vladimir_sandic

Kad smo već kod pogleda iz vode, na drugoj strani brane koja razdvaja Srebrno jezero od Dunava, nalazi se početna stanica rečnog turističkog broda Silver Star koji plovi Dunavom na tri destinacije: do Ramske tvrđave, Golubačke tvrđave i do ušća Peka u Dunav.

Kada se zapitate gde ručati na Srebrnom jezeru ili biste samo da popijete kafu, a da pritom imate savršen pogled na jezero, preporučujem restoran Sidro, koji je takođe deo kompleksa Silver Lake Resort, kafe-restoran Rimini, koji radi još od devedesetih, i Beach bar, na samoj plaži, ako vam je potrebno malo mora u životu. Tradicionalni restorani sa kojima nećete pogrešiti su Kod Brke i Restoran Dinčić, koji osim hrane nude i smeštaj.

Na Srebrnom jezeru se održava i košarkaški kamp za decu Miloša Teodosića pod nazivom TEO4 u okviru koga se nalaze odmaralište i tereni na otvorenom. Pored odmarališta nalazi se i nova sportska hala predviđena za održavanje različitih profesionalnih i rekreativnih sportskih događaja.

@restoran_kod_brke

Poseta Ramskoj tvrđavi

Obavezno jedan deo dana isplanirajte za posetu Ramskoj tvrđavi, koja je od Srebrnog jezera udaljena samo 12 kilometara. Ovaj mini-izlet biće divno iskustvo, ne samo zbog konačne destinacije već i činjenice da ćete se voziti od jedne do druge brane jezera, a sa vaše desne strane videćete Dunav i Rumunija koja će vam biti toliko blizu da ćete moći da vidite šta rade naše komšije na suprotnoj obali.

Ukoliko ste poneli bicikl ili ste njime došli, ova tura je idealna za pedaliranje. Ako pak volite da pecate, čitav ovaj predeo je idealan za vas. Pored puta ćete videti i improvizovane košnice lokalnih uzgajivača pčela, među kojima je i jedan stari autobus preuređen u tu svrhu (nadam se da ga nisu uklonili). Kada prođete drugu branu, preko sela Zatonje, doći ćete do sela Ram. Oba mesta su veoma autentična, najpre zbog činjenice da se nalaze na samom Dunavu i tu kombinaciju geografskog položaja, istorije duge vekovima, ribarske tradicije, plodnog tla, ali i činjenice da je u njima, kao i u drugim selima u Srbiji, sve manje stanovnika – nisam srela ni na jednom drugom mestu.

@promaja9

U Ramu, takođe, svakodnevno ordinira skela koja preko Dunava prevozi putnička i teretna vozila do Banatske Palanke, pa sebi možete priuštiti i to iskustvo, nalik na morsko, a opet veoma specifično. Inače, oduvek sam govorila da me Dunav na ovom mestu podseća na okean. Sigurna sam da je nešto slično na umu imao i sultan Bajazit II, pa je izdao nalog da se baš ovde podigne tvrđava. Ramska tvrđava završena je 1483. godine, a u potpunosti je obnovljena 2019. i od tada je jedna od omiljenih turističkih destinacija u Srbiji.

Sa zvaničnog sajta Ramske tvrđave izdvajam jedan zanimljiv pasus za vas, a za ostatak vam najtoplije preporučujem iskustvo uživo:

Jedna legenda kaže da je na tvrđavi živeo sultan koji je na Adi Čibukliji imao svoj harem u koji su dovođene najlepše devojke ovog kraja. On je sa Pašom i istaknutim vojskovođama često išao na ostrvo na “Čibuk” (turcizam – duvanjenje). Poznati hajduk Milenko Stojković, koji je rodom iz obližnjeg sela Kličevca, jedne noći upao je na Čibukliju i oslobodio sve devojke, koje su se nakon oslobođenja priključile Milenkovom hajdučkom odredu i postale najlepša, ali ubistvena hajdučka trupa na ovom delu Dunava.

Ovom girl-power porukom sa Dunava zaključujem vodič za prvi dan i garantujem vam dobar san.

@promaja9

2. dan: Veliko Gradište

Kuda prošetati, gde ručati i popiti kafu u Velikom Gradištu

Sledeći dan obavezno odvojite za šetnju do Velikog Gradišta. Tura u proseku traje oko pola sata, a pešačka staza koja povezuje jezero i Gradište je veoma lepa jer sve vreme hodate pored samog Dunava. Staza je omiljena i među biciklistima – Veliko Gradište se zvanično nalazi na jednoj od omiljenih biciklističkih ruta u Evropi, takozvanoj Dunavskoj biciklističkoj ruti, koja vodi od izvora Dunava do njegovog ušća u Crno more.

Na suprotnoj obali nalaze se rumunska sela na obroncima Karpata, a po šetalištu su raspoređene table na kojima možete pročitati ponešto o istoriji grada. Velika je verovatnoća da ćete se susresti sa pecarošima, labudovima i brodovima, a ako je u toku leto, videćete i lokalce koji se kupaju na malim betonskim plažama koje su sastavni deo samog šetališta. Pridružite im se ako se nikada niste kupali u reci, to je doživljaj koji iskreno preporučujem.

@srdjan_dedic_photography

Ukoliko želite da napravite pauzu za kafu, pored šetališta i muzičke škole nalazi se kafe Art čija bašta gleda na Dunav, a ako obratite pažnju na tablu koja se nalazi na spoljnom zidu kafića, videćete da se baš u toj zgradi odigrao odlučujući okršaj između Nemaca i partizana koji je doveo do oslobođenja grada 1941. godine.

Niz Dunav dalje nastavljate do gradskog parka na keju u kome se nalaze dečije igralište, sportski poligon, teren za odbojku na pesku i spomenici Vlastimiru Pavloviću Carevcu, Žanki Stokić i palim borcima u Prvom i Drugom svetskom ratu. Gradištanci veoma vole svoj park i brinu o njemu.

Ako vas je umorila šetnja i pitate se gde ručati u Velikom Gradištu, odgovor se krije na samom rubu parka i zove se Kasina kod Ajduka. Šta god da naručite u ovom tradicionalnom restoranu, nećete se prevariti, a u ponudi je i Homoljsko pivo iz kraft pivare u obližnjoj Krupaji.

Šta posetiti u Velikom Gradištu

Ako vas slučajno zadesi kiša ili malo jača košava, ne brinite, već shvatite to kao idealnu priliku da posetite gradske ustanove kulture: na samom početku (ili kraju, zavisi gde vam je početna pozicija) glavne ulice nalazi se zgrada biblioteke u kojoj se, pored dečijeg i odeljenja za odrasle, nalazi i zavičajna zbirka, kao i galerija sa delima vajara Milana Besarabića, a često se organizuju i zanimljivi kulturni programi.

Na suprotnoj strani ulice nalazi se mural sa likom Vlastimira Pavlovića Carevca, čiji je autor akademski slikar mlađe generacije Nikola Pršendić. Ako nastavite glavnom ulicom, naići ćete na Kulturni centar u okviru koga se nalazi i bioskopska sala. Tik do ove zgrade nalazi se i mali izlog koji je deo porodične kuće čiji vlasnici samoinicijativno obogaćuju javni gradski prostor izlaganjem raznih predmeta iz privatne kolekcije, poput starih filmskih plakata, ploča, igračaka i knjiga.

Kada prođete raskrsnicu, nailazite na Narodni muzej Veliko Gradište u kome se, pored stalne postavke (iz koje mi je omiljeni artefakt muzička kutija sa početka 20. veka sa šest srpskih melodija) često održavaju i različite izložbe. Muzej ne radi ponedeljkom i utorkom.

Za kraj ove male art-ture predlažem vam da dalje nastavite Beogradskom ulicom da biste došli do pravog malog skrivenog dragulja umetničkog sveta – kuće koja nosi naziv Pigoza, a funkcioniše kao muzej, galerija, biblioteka, atelje, fondacija i zadužbina. Pored svega toga, ova kuća je dom vizuelnog umetnika Duška Zeje Jovanovića i njegove supruge Ljubinke, koji će vas velikodušno ugostiti i provesti kroz kuću. Potrebno je samo da se najavite, najbolje preko njihove Facebook stranice. Nedavno su i na suprotnoj strani ulice otvorili dodatnu galeriju koja nosi naziv Zeja 47.

U neposrednoj blizini Pigoze nalazi se i kuća u kojoj je 1887. godine rođena glumica Žanka Stokić. Ona nažalost nije otvorena za javnost, ali je obeležena spomen-pločom.

U Gradištu je volela da boravi i Mirjana Marić dok je sarađivala sa fabrikom Moda, o čemu smo pisali u jednom od prethodnih tekstova.

Veliko Gradište je i dom velikog broja kulturnih manifestacija, od kojih izdvajam Carevčeve dane, festival izvorne narodne muzike, koji se održava svakog jula, Gitarijadu, koja će se sa svim propratnim događanjima održati u avgustu, kao i festival ekološkog i turističkog filma, Silafest, za koji je svake godine rezervisan početak septembra.

Ušće, pijaca i najstarije drvo u gradu

Ako vam nedostaje mir i priroda, predlažem da posetite ušće Peka u Dunav, na kome se ne nalazi ništa sem njiva, nekoliko privatnih poseda i stare centrale. Kad stignete do kraja gradskog keja, samo nastavite pravo i stići ćete do ušća.

Ivan Rajčić

Ako vas pak zanima kako zbilja izgleda život u našim malim gradovima, posetite gradsku pijacu. Predlažem da pazarite sir, šargarepu, a bude i lepog paradajza. Imajte na umu da je ponedeljak pijačni dan u Gradištu, pa možete obići i buvlju pijacu, koja se nalazi u blizini autobuske stanice, na kojoj, ako imate sreće, možete naići i na antikvitete koji se prodaju po veoma niskim cenama.

I na kraju, ako volite drveće, prošetajte do crkve jer se u njenoj neposrednoj blizini nalazi impozantan platan star 120 godina koji je proglašen za spomenik prirode.

Nadam se da ste u ovom tekstu pronašli inspiraciju za svoje vikend putovanje. Igrajte se predlozima, kombinujte ih kako god želite, ali obavezno napravite mnogo fotografija. I javite nam svoje utiske!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email

Pročitajte još

7 Responses

  1. Ne zaboravite da su motorni camci zabranjeni na jezeru, ali isto tako da se godinama svakodnevno koriste od strane veslackog kluba, protivzakonito, te ako ste plivac, budite veoma oprezni jer veslaci ne veslaju u delu ogradjenom bovama, kako je navedeno, na zalost, a motorni camci cesto divljaju i utrkuju se. Otvorite cetvoro ociju, i samo hrabro.

  2. U restoranu kod brke prosle godine mi posluzise i ljusku od jajeta u dorucku, beskrajno cekanje i neljubazbnost van sezone… a i nemaju neki pogled jer im je veci deo baste ogradjen.

  3. Smeštaj , OK ,novi objekat , ali samo jezero je PRLJAVO I MASNO, PUNO TRAVE , BEZ PROTOKA VODE , OSIM PODZEMNIH , MISLIM DA BI OPŠTINA MOGLA ULOŽITI VIŠE PAŽNJE U RESURS JEZERA . Gradi se mnogo a gostiju , gotovo i NEMA , u periodu od 15.07. do 21.07. Šetalište , gotovo prazno , a i prilično se oseća ne prijatan miris fekalija, u večernjim satima . Opštino , PREDUZMI NEŠTO , POČUPATI TRAVU U PRIOBALJU I NASUTI ŠLJUNAK U PLIĆAK DA DECA MOGU DA SE IGRAJU , A NE KO PRASIĆI DA SU U BLATU

  4. Nama je Srebrno jezero blizu, ali ne idemo, zbog prljavštine. Voda je kao blato, mutna, masna, a po njoj plivaju štapići za uši, hanzaplasti, pijaci i slično. Ušli smo i izašli, bukvalno zgađeni. Šteta. Čovek kod koga smo svratili na krofnice nam je rekao da su dolazili ljudi sa mašinama za čišćenje, ali im niko nije platio, pa su otišli, čak ni za gorivo nisu dobili. Ovih dana planiramo turu u tom pravcu, ali na kupanje definitivno nikada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *